SLIDER_2
ZREALIZOWANE

NA ZAWSZE MELOMANI

NA ZAWSZE MELOMANI.

reżyseria: Rafał Mierzejewski,
scenariusz: Igor Mertyn,
zdjęcia: Edgar Griszczuk
operatorzy kamery: Aleksiander Tsymbaliuk, Wojciech Bibel, Ignacy Ciszewski
montaż: Wojciech Zieliński
muzyka: Michał Kobojek, Marcin Bzyk, Antoni Dębski
producent: Igor Mertyn

Łódzko-krakowski zespół Melomani był pierwszym zespołem jazzowym w Polsce, powstał na przełomie 1949 i 1950 roku. Tworzyli go Jerzy „Duduś” MatuszkiewiczAndrzej „Idon” WojciechowskiAndrzej TrzaskowskiWitold „Dentox” SobocińskiWitold KujawskiKrzysztof Komeda, Antoni Studziński i Alojzy Thomys. Niezwykła podróż w czasie, do genezy polskiego jazzu w latach 1948 – 1960: od muzyki zakazanej przez władze PRL, po pierwsze ogólnopolskie festiwale – Jazzowy w Sopocie i Jazz Jamboree w Krakowie. Bogate materiały archiwalne połączone są ze wspomnieniami ikon polskiego jazzu: „Idona” WojciechowskiegoJana „Ptaszyna” WróblewskiegoWojciecha KarolakaMichała Urbaniaka, czy Przemka Dyakowskiego.

zdjęcia z planu filmowego

PRZYPADEK FILMOWEJ ŁODZI

reżyseria: Igor Mertyn
scenariusz: Igor Mertyn,
zdjęcia: Dmitrij Bogajewski,  
kierownik planu i make-up: Anita Mertyn
kierownik produkcji: Magdalena Zaleska 
dźwięk: Kamil Kraska
światło: Igor Mertyn, Michał Wróblewski
montaż: Rafał Bryll
producent: Ośrodek TVP 3 Łódź
produkcja: STUDIO.M, marka START FILM

Skąd wzięło się pojęcie Łodzi filmowej, co dziś z niej zostało i jakim zrywem dla miasta mogło być stworzenie studia filmowego Davida Lincha? Na te i inne pytania odpowiadają bohaterowie materiału Igora Mertyna „Przypadek Filmowej Łodzi”.

Głównym celem było opowiedzenie skąd się wzięło pojęcie Łodzi filmowej i co zostało z tej rodzi filmowej dziś czy była szansa odnowić ten obrazek lodź filmowej żeby nie było tak ze jest to tylko związek frazeologiczny. W filmie występuje 12 osób świadków historii i osób które opowiadają o tym czym to miasto było jeśli chodziło o film, czym mogło tez być i co jest ważne starałem się oddać głos przede wszystkim ludziom twórcom z Łodzi

– mówi Igor Mertyn, scenarzysta filmu dokumentalnego.
 
W TRAKCIE REALIZACJI

Z PUNKTU WIDZENIA MARII NEFELI

reżyseria: Igor Mertyn, Rafał Bryll
scenariusz: Igor Mertyn,
producent wykonawczy: STUDIO.M, marka START FILM

Film dokumentalny pt. „Z punktu widzenia Marii Nefeli” to wielowątkowa opowieść o nowo falowym zespole punk rockowym, którego szczyt popularności przypadał na lata 1990-1991.

Charyzmatycznym liderem zespołu był Andrzej „Kogut” Sowa, który wraz z Piotrem „Gienkiem” Gierakiem oraz Stanisławem „Stasiastym” Delimatą w 1989 roku w Legnicy założyli zespół. Nazwę zespołu oraz teksty zaczerpnęli zainspirowani poezją Odiseasa Elitisa, najwybitniejszego poety greckiego, nagrodzonego za rok 1979 nagrodą Nobla, który tworzył głównie w nurcie poezji niepodległościowej, ale też lewicowej.

Film będzie skomponowany jako podróż do przeszłości, w 1989 roku ów przełomowym, w Legnicy stacjonowały jeszcze wojska radzieckie, właściwie miasto było podzielone na część radziecką i polską. Do tego atmosferę obcości miasta potęgowała jego niemiecka architektura, pozostałości po jego mieszkańcach wysiedlonych po 45 roku.

WYMAZANE

reżyseria: Rafał Bryll
scenariusz: Igor Mertyn,
producent: Igor Mertyn
producent wykonawczy: STUDIO.M, marka START FILM.

Główną osią dramaturgiczną dokumentu jest historia organizacji przez NSZZ Solidarność – Pierwszego marszu głodowego kobiet w Łodzi, w lipcu 1981 roku. Choć w marszu jako formie protestu przeciwko polityce rządu PRL uczestniczyły nie tylko kobiety to jednak stanowiły one większość.

Trailer filmu – Gdynia 2022

STUDIUM SCENARIUSZOWE START FILM
marka STUDIA.M P.S.A

adres: 
Aleja Kościuszki 71, 90-432 Łódź,

Sekretariat Studium Scenariuszowego
adres: HUB KULTURY
 ulica Piotrkowska 203/205, 90-451 Łódź

mail: startfilm@startfilm.eu
telefon: 787 955 559